Przejdź do głównej zawartości

Notatki Literackiej Wariatki #01

        Dzisiejszym postem zaczynamy serię poświęconą pisaniu. Od dziś w każdy wtorek pojawiać się będą porady, które wykorzystać może każda/każdy z Was, aby udoskonalić swój warsztat. Zamieszczane notatki tworzę sama, zbierając informacje z przeróżnych źródeł. Mam zamiar przekazywać wiedzę, którą sama już mam. Za tą, której nie posiadam, odpowiedzialni jesteście Wy, dlatego zapraszam do udzielania się. Chciałabym abyśmy prowadzili dialog, a nie mój monolog. 


Notatki Literackiej Wariatki
~czyli rady dla początkujących i nie tylko




Krok Pierwszy
        Już na wstępie chciałabym zaznaczyć, że nie jestem nieomylna, a pisany co tydzień materiał ma za zadanie tak samo rozwijać mnie jak i was.

        Myślę, że wczytując się w te notatki macie już jakiś pomysł, jakikolwiek zarys. Oczywiście nie wymagam wizji całego opowiadania, bo przecież tak się nie da. Nawet jeśli się da, to takie wizje ulegają zmianom już przy pisaniu. Właściwie pomysł jest najważniejszy, jak zresztą wiecie. Nie chodzi przecież o powielanie cudzych idei, ale o coś, co przyciągnie do Was czytelnika i zachęci, aby do Was wracał.
Jeśli jeszcze nie macie jasno sprecyzowanego pomysłu to nic. Macie jeszcze tydzień na dokładne przemyślenie.

        Pierwszym i zarazem najważniejszym krokiem jaki zrobicie jest napisanie jednego zdania. Tak, jednego. Nie za długie, ale zawierające najpotrzebniejsze informacje. W takim zdaniu musi być podmiot, czyli główny bohater waszej historii. Możecie wymienić go z imienia lub określić go jakoś inaczej- np. dzielny rycerz. Już te dwa słowa mówią nam nieco o jego charakterze czy zawodzie, a nawet statusie społecznym.
Oprócz podmiotu musi być orzeczenie lub kilka orzeczeń. Musimy jednak pamiętać, że nasze zdanie powinno być poprawnie złożone pod względem gramatycznym oraz być logiczne. To przy okazji ćwiczenie na poprawne budowanie przyszłej historii. Orzeczenie będzie naszą fabułą główną, dlatego nie warto pisać 'księżniczka zakochuje się ', bo potem nie rozbudujemy tego na kryminał.
Oczywiście zdanie to nie tylko osoba i czynność. Wszelkie dopełnienia, okoliczniki i przydawki mają nam nieco przybliżyć miejsce akcji itp. To od Was zależy, co umieścicie w zdaniu.

        Nad tym jednym zdaniem warto długo pomyśleć.

        Mój pomysł to : Pogromca bestii przywraca ład pomiędzy skłóconymi rasami.


        Co wynika z mojego zdania? Pogromca bestii, więc głównym bohaterem jest mężczyzna. Bestie, więc gatunek fantastyka. Rasy, więc elfy, krasnoludy albo inne rodzaje nieludzi. Skłócone, więc wojna lub jakiś inny stan nieprzyjaźni.


        Jak widać dzisiejsza lekcja jest zaledwie wstępem. Zapraszam Was za tydzień, a przez ten czas zachęcam do wysyłania w komentarzach lub mailem swoje pomysły zdań. Dla najlepszego zdania pomyślę nad nagrodą.

            Zapraszam już w następny wtorek.


Pozostałe buttony dostępne po kliknięciu w ten powyższy.